Klej silikonowy

Kleje Wacker Chemie to idealne rozwiązanie do klejenia silikonu, metalu, szkła i ceramiki

Szukasz kleju do elastycznego klejenia silikonu, metalu, ceramiki i szkła? Interesuje Cię klej wysokotemperaturowy albo odporny na warunki chemiczne? Klej silikonowy jest najlepszym rozwiązaniem. Silikon (kauczuk silikonowy) posiada wyśmienitą przyczepność do wielu różnych materiałów, bez konieczności stosowania środków gruntujących (aktywatorów podłoża). Do takich materiałów należą przede wszystkim szkło, ceramika oraz aluminium. Klej silikonowy jest też praktycznie jedynym klejem do silikonu (kauczuku silikonowego, zwanym też gumą silikonową). Klej silikonowy zapewnia także elastyczną spoinę, która jest wymagana w przypadku kiedy klejone materiały poruszają się względem siebie. Mogą to być zarówno naprężenia statyczne, jak i dynamiczne. Klej silikonowy dzięki swojej elastyczności niweluje je, dlatego jest chętnie stosowany wszędzie tam gdzie występują wibracje, naprężenia oraz gdy klei się materiały od dwóch różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej.

Kauczuk silikonowy RTV-1 i RTV-2, z którego wykonuje się kleje silikonowe i zalewy silikonowe, posiada także bardzo wysoką odporność temperaturową. Potocznie stosuje się wręcz termin silikon wysokotemperaturowy. Standardowy klej silikonowy jest odporny na temperaturę do 150oC przy pracy ciągłej, a silikon wysokotemperaturowy, czyli klej silikonowy ze specjalnymi dodatkami do 250-275oC. Klej wysokotemperaturowy może pracować w wyższych temperaturach, jednak należy pamiętać, że praca w temperaturze powyżej 250 oC powoduje powolną destrukcję materiału, co przejawia się zwiększaniem twardości oraz zmniejszaniem elastyczności kleju.

Klej silikonowy RTV-1

Kleje silikonowe RTV-1 są to jednoskładnikowe masy silikonowe, które utwardzają się w temperaturze pokojowej od wilgotności powietrza. Podczas utwardzania wydzielają produkt resztkowy w postaci oparu, zazwyczaj o charakterystycznym zapachu. W zależności od rodzaju wydzielanego oparu kleje silikonowe klasyfikowane są na trzy grupy:

1.    Klej kwasowy (aicid), wydzielający opar kwasu octowego
2.    Klej bazowy lub aminowy, wydzielający związki aminowe
3.  Klej neutralny, wydzielający albo tlenki (oxim) albo opar alkoholu etylowego lub metylowego (alcoxy)

Wydzielanie produktu resztkowego podczas utwardzania się powoduje, że kleje silikonowe RTV-1 posiadają skurcz równy ilości wydzielonego produktu resztkowego. Standardowo skurcz kleju RTV-1 zawiera się w przedziale 3-5%.

Kleje silikonowe RTV-1 charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz wygodą stosowania. Wadą natomiast jest dość długi czas utwardzania (pełne utwardzanie zazwyczaj wynosi ok. 12h/mm), uzależniony od wilgotności powietrza (min. 50%).

Klej silikonowy RTV-2

Kleje RTV-2 są to dwuskładnikowe masy silikonowe, które utwardzają się w temperaturze pokojowej lub w podwyższonej. Dzielą się silikony kondensacyjne, charakteryzujące się skurczem na poziomie 1,5-2%, oraz silikony addycyjne, posiadające skurcz ok. 0,1%. Silikony kondensacyjne są masami, gdzie prędkość utwardzania reguluje się poprzez dodanie odpowiedniej ilości utwardzacza lub zastosowaniu utwardzacza o mniejszej lub większej reaktywności. Najczęstsze zastosowanie silikonów kondensacyjnych to zalewa silikonowa do elektroniki i elektrotechniki. Czasami stosuje się je również jako klej silikonowy wysokotemperaturowy do produkcji wielkoseryjnej.

Silikony addycyjne są natomiast bardziej nowoczesnymi masami, których utwardzanie reguluje się zarówno chemicznie przy pomocy katalizatora (przyspieszenie reakcji) i inhibitora (opóźnienie reakcji), jak również poprzez podwyższenie lub obniżenie temperatury od poziomu temperatury pokojowej tj. 23 oC. Najczęstsze zastosowania silikonów addycyjnych to zalewa do elektroniki, również jako żel do zalewania elektroniki oraz klej silikonowy szybko utwardzalny.

Przykładowe kleje silikonowe RTV-1 Wacker Chemie:

ELASTOSIL E43 Wacker Chemie – najlepszy bezbarwny klej silikonowy na rynku

Jednoskładnikowy, przezroczysty klej o konsystencji gęstej masy samopoziomującej i wyśmienitych własnościach mechanicznych (system kwasowy). Klej utwardza się w temperaturze pokojowej i tworzy elastyczną spoinę o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych.


Zastosowanie:
Preparat stosowany jest do klejenia silikonu (gumy silikonowej) do różnych materiałów oraz elementów poddanych wibracjom lub wysokim temperaturom do 150oC. Może być również używany do uszczelniania obudów i złączy. Ze względu na wydzielanie oparu kwasu octowego podczas utwardzania, produktu nie zaleca się stosować w kontakcie z miedzią.

Kup klej ELASTOSIL E43 (-> przejdź do sklepu)

ELASTOSIL N199 Wacker Chemie – najlepszy neutralny, bezbarwny klej silikonowy na rynku

Neutralny, jednoskładnikowy klej o konsystencji pasty i wyśmienitych własnościach mechanicznych (system oxym). Klej utwardza się w temperaturze pokojowej i tworzy elastyczną spoinę o bardzo dobrej wytrzymałości na rozrywanie. Kolor przezroczysty.
Zastosowanie:
Preparat stosowany jest do klejenia cięższych elementów na płytkach elektronicznych, elementów czułych na korozję, elementów poddanych wibracjom i do gumy silikonowej. Może być również używany do uszczelniania obudów i złączy. Stosuje się go z powodzeniem do wklejania paneli słonecznych w ramki oraz do mocowania.

Kup klej ELASTOSIL N199 (-> przejdź do sklepu)

ELASTOSIL E14 Wacker Chemie – klej wysokotemperaturowy

Jednoskładnikowy klej wysokotemperaturowy o konsystencji pasty (system kwasowy). Klej utwardza się w temperaturze pokojowej i tworzy elastyczną spoinę o dobrych właściwościach mechanicznych. Dzięki specjalnym dodatkom (tlenek żelaza) klej silikonowy ma barwę czerwoną i może pracować ciągle w temperaturze 250-275oC.

Zastosowanie:
Klej do szkła i metalu wysokotemperaturowy.

Kup klej wysokotemperaturowy ELASTOSIL E14 (-> przejdź do sklepu)

Przykładowe kleje silikonowe RTV-2 Wacker Chemie:

SEMICOSIL 989/1K Wacker Chemie – bezbarwny klej szybkoutwardzalny

Neutralny, jednoskładnikowy klej silikonowy o konsystencji pasty i wyśmienitych własnościach mechanicznych. Oba składniki kleju są wstępnie połączone, a reakcja utwardzania jest inicjowana poprzez podwyższoną temperaturę. Klej utwardza się w zależności od temperatury nawet w kilka minut i tworzy elastyczną spoinę o bardzo dobrej wytrzymałości na rozrywanie. Kolor przezroczysty.
Zastosowanie:
Preparat stosowany jest jako silikon wysokotemperaturowy do klejenia szkła i metalu oraz innych materiałów poddanych wibracjom lub działaniu wysokiej temperatury. Ze względu na wysoką cenę stosuje się go jedynie tam gdzie kleje silikonowe RTV-1 mają zbyt długi czas utwardzania, nie akceptowalny ze względów technologicznych.

Kup klej silikonowy SEMICOSIL 989/1K (-> przejdź do sklepu)

Inne produkty silikonowe Wacker Chemie

Oprócz klejów silikonowych w ofercie naszej firmy znajdują się także masy silikonowe przeznaczone do innych zastosowań. Dużą część oferty zajmują  środki chemiczne do zalewania elektroniki, jak też do klejenia, uszczelniania i powlekania układów elektronicznych, np. takie jak żywica do zalewania elektroniki, pasta silikonowa termoprzewodząca, powłoki cienkowarstwowe tzw. conformal coating, zalewa silikonowa do elektroniki, pasta silikonowa elektroizolacyjna, żel do zalewania elektroniki itp.

Przykładowe silikonowe żywice do zalewania elektroniki:

ELASTOSIL N10

Jednoskładnikowa zalewa silikonowa do cienkowarstwowego zalewnia elektroniki (system oxym). Żywica do zalewania elektroniki jest neutralną masą o dobrej przyczepności do większości materiałów, która utwardza się w temperaturze pokojowej, dając przezroczystą, wysoce elastyczną powłokę. Powłokę można łatwo usunąć lokalnie przy pomocy ostrego narzędzia, np. w celach naprawy lub wymiany elementów.
Zastosowanie:
Cienkowarstwowa żywica do zalewania elektroniki w celu zabezpieczenia przed wilgocią, gwałtownymi zmianami temperatury, żrącymi oparami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi i  wstrząsami. Preparat używa się także jako klej silikonowy i uszczelniacz do układów elektronicznych i elektrycznych, szczególnie narażonych na drgania.

Kup zalewa silikonowa ELASTOSIL N10 (-> przejdź do sklepu)

SilGel 612 A+B

Płynna, dwuskładnikowa żywica do zalewania elektroniki o bardzo małej twardości po utwardzeniu (żel do zalewania elektroniki). Żel silikonowy posiada wysoką przezroczystość oraz bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Dzięki niskiej lepkości, zalewa silikonowa, wyśmienicie penetruje układy elektroniczne o wysokim stopniu integracji. Żywica do zalewania elektroniki nadaje się do barwienia przy pomocy past koloryzujących FL. Zalewa silikonowa posiada bardzo niski skurcz przy utwardzaniu rzędu 0,1%, a dzięki bardzo małej twardości nie wytwarza naprężeń podczas utwardzania.

Zastosowanie:
Zabezpieczanie elektroniki przed wilgocią, w szczególności układów optoelektronicznych i bardzo czułych układów elektronicznych. Zabezpieczanie elektroniki przed wibracjami, szczególnie elektroniki stosowanej w transporcie. Zalewa silikonowa do modułów mocy, czujników deszczu i ciśnienia. Uszczelnianie filtrów do pomieszczeń o wysokiej czystości. Zalewa silikonowa modułów fotowoltaicznych.

Zalewa silikonowa (-> przejdź do sklepu)

ELASTOSIL RT 607 A+B

Dwuskładnikowa zalewa silikonowa wysokotemperaturowa. Żywica do zalewania  elektroniki posiada także podwyższoną przewodność cieplną (0,55 W/m•K) i niski skurcz podczas utwardzania (0,1%).

Zastosowanie:Żywica do zalewania elektroniki jako zabezpieczenie elektroniki przed wilgocią i wibracjami. Szczególnie stosowana w urządzeniach energoelektronicznych, urządzeniach górniczych, czujnikach temperatury oraz do zalewania elektromagnesów pracujących w stalowniach.

Zalewa silikonowa  (-> przejdź do sklepu)

Pasty silikonowe

Pasta P

Uniwersalna, silikonowa pasta elektroizolacyjna o dobrej stabilności migracyjnej. Jest odporna na wysokie temperatury i nie wpływa na właściwości tworzyw sztucznych, gumy i kauczuku.

Zastosowanie:
– zabezpieczenie elektroniki przed wilgocią,
–  izolacja elektryczna,
–  tłumienie drgań,
–  rozdzielacz (środek antyadhezyjny)
– pomoc przy montażu (zmniejsza tarcie szczególnie przy montażu gumy i tworzyw sztucznych)
–  uszczelnianie

Pasta P12

Termoprzewodząca pasta silikonowa o dobrej stabilności migracyjnej nawet w wysokich temperaturach.
Zastosowanie:
Środek ułatwiający przewodzenie ciepła stosowany przy montażu układów mocy i elementów energoelektronicznych do radiatorów. Szczególnie zalecana przy temperaturach pracy powyżej 100oC.