Oznaczniki kablowe

Właściwie dobrane oznaczniki kablowe ułatwiają oznakowanie kabli i przewodów.

https://www.skladtechniczny.pl/strona/oznaczniki-kablowe.jpgZnakowanie kabli jest w tej chwili zdecydowanie łatwiejsze niż wcześniej. Klienci mają do dyspozycji oznaczniki kablowe wykonane w różnych technologiach, co z jednej strony ułatwia dokładny dobór odpowiedniego oznakowania kabli do naszych potrzeb, z drugiej strony powoduje, że użytkownicy muszą zagłębić się w szczegóły, czym różnią się jedne oznaczniki na przewody od drugich. Poniższe informacje powinny ułatwić wybór.

Oznaczniki kablowe przewlekane

https://www.skladtechniczny.pl/strona/oznaczniki-kablowe-przewlekane.jpgPrzewlekane oznaczniki na przewody są wykonane jako tulejki o profilu zamkniętym z gotowym oznaczeniem literowym, cyfrowym lub z symbolem. Profil tulejki oznacznika kablowego może być okrągły lub owalny lub też odpowiednio ukształtowany, aby zapewnić sprężysty docisk do przewodu. Oznaczniki do przewodów i kabli tego typu wymagają dostępu do końca kabla lub przewodu, co powoduje, że mogą być instalowane tylko przed podłączeniem lub założeniem złącza. Oznaczniki kablowe przewlekane mogą być cięte „na prosto” czyli mieć proste ścianki boczne, ale mogą być też cięte np. „w strzałkę” czyli mieć boki nierówne, zazębiające się z innymi oznacznikami. Takie rozwiązanie powoduje, że oznaczniki kablowe nie przekręcają się względem siebie na przewodach elektrycznych.

Kup oznaczniki kablowe przewlekane (-> przejdź do sklepu)

Oznaczniki kablowe zatrzaskowe

https://www.skladtechniczny.pl/strona/oznaczniki-kablowe-zatrzaskowe.jpg

W miejscu, gdzie przewody są już podłączone i nie możemy ich rozłączyć, znakowanie kabli odbywa się poprzez oznaczniki kablowe w formie klipu zatrzaskowego. Są to oznaczniki na przewody o profilu otwartym, wyposażone w ząbki dociskowe lub inny mechanizm zamykający, pozwalający na odpowiednie zamocowanie na kablu lub przewodzie.

Kup oznaczniki kablowe zatrzaskowe (-> przejdź do sklepu)

 

Oznakowanie kabli przy pomocy etykiet samolaminujących

https://www.skladtechniczny.pl/strona/etykiety-do-oznaczania-przewodow.jpgDość ciekawym sposobem na znakowanie kabli są specjalne etykiety samoprzylepne składające się z części nieprzezroczystej np. białej (tzw. pola opisowego) oraz części przezroczystej (tzw. laminatu zabezpieczającego). Naklejając taką etykietę samoprzylepną na element okrągły jakim jest kabel, nakładamy przezroczysty koniec etykiety na pole opisowe (etykieta samolaminująca musi mieć odpowiednio dobraną długość do średnicy przewodu), jednocześnie zabezpieczając opis znajdujący się tam opis przed działaniem wilgoci, agresywnych związków chemicznych oraz przed ścieraniem.

Etykiety samolaminujące są dostępne w wersji do opisu ręcznego (w formie książeczek lub wygodnych dyspenserów-aplikatorów), do wydruku w klasycznych drukarkach laserowych (w formacie A4), czy igłowych (z perforacją na krawędziach) oraz najbardziej profesjonalne do wydruku w drukarkach termotransferowych (w rolkach).

Kup samolaminujące etykiety samoprzylepne (-> przejdź do sklepu)

Drukarka do oznaczników kablowych

https://www.skladtechniczny.pl/strona/drukarka-termotransferowa-do-oznaczen-kablowych.jpgJednym z popularniejszych obecnie sposobów znakowania kabli jest drukarka termotransferowa. Pracuje ona na zasadzie transferu barwnika z taśmy barwiącej na materiał pod wpływem nagrzewania punktowego. Dzięki tej technologii możemy znakować koszulki termokurczliwe, etykiety samoprzylepne, szyldy oznaczeniowe, przywieszki itp.

Oznaczniki na przewody, drukowane w drukarce termotransferowej, mogą zawierać znaki alfanumeryczne, symbole graficzne, mapy bitowe oraz kody kreskowe lub 2D.

Drukarka do oznaczników kablowych może być ręczna lub stołowa oraz może być przystosowana do niewielkiej ilości wydruków jak też do pracy przemysłowej.

Kup drukarka do oznaczników kablowych (-> przejdź do sklepu)

Termokurczliwe oznaczniki kablowe:

Najpopularniejszym materiałem na oznaczniki kablowe są koszulki termokurczliwe. Są one produkowane ba bazie koszulek termokurczliwych o określonej grubości ścianki, specjalnie przygotowywanych do znakowania w drukarce termotransferowej. W szczególności takie koszulki termokurczliwe są odpowiednio spłaszczane, a ich powierzchnia odtłuszczana tak, żeby transferowany barwnik miał jak najlepszą przyczepność.

Termotransferowe oznaczniki kablowe mogą być podawane do drukarki w formie ciągłej (koszulka termokurczliwa jest podawana bezpośrednio z rolki) lub drabinkowej (koszulka termokurczliwa jest cięta na odpowiednią długość i naklejana na taśmie nośnej w formie drabinki).

Koszulki termokurczliwe do nadruku w formie ciągłej

https://www.skladtechniczny.pl/strona/koszulki-termokurczliwe-ciag%C5%82e-do-nadruku-tt.jpgOznaczniki na przewody są tworzone po cięciu lub perforacji ciągłej koszulki termokurczliwej. Operacja ta może być wykonywana automatycznie przy wydruku. Do tego celu drukarka do oznaczników kablowych musi być wyposażona w automatyczny nóż tnący lub perforator.

W zależności od rodzaju materiału wyróżnia się:

 • Koszulka termokurczliwa do nadruku, standardowa w formie ciągłej
 • Koszulka termokurczliwa do nadruku z dopuszczeniem UL w formie ciągłej
 • Koszulka termokurczliwa bezhalogenowa do nadruku w formie ciągłej
 • Koszulka termokurczliwa odporna na paliwo diesla do nadruku w formie ciągłej
 • Koszulka termokurczliwa odporna na wysoką temperaturę do nadruku w formie ciągłej

Kup koszulkę termokurczliwą w formie ciągłej do drukarki termotransferowej (-> przejdź do sklepu)

Oznaczniki kablowe termokurczliwe do nadruku w formie drabinkowej

https://www.skladtechniczny.pl/strona/oznaczniki-termokurczliwe-do-tt.jpgTermokurczliwe oznaczniki na przewody w formie drabinkowej są wykonywane z koszulki termokurczliwej pociętej na odcinki np. 50 mm (mogą być w środku perforowane) i naklejane równolegle względem siebie na taśmę nośną tak, że przypomina to drabinkę.

 • Termokurczliwe oznaczniki kablowe z dopuszczeniem UL w formie drabinkowej
 • Termokurczliwe oznaczniki kablowe bezhalogenowe w formie drabinkowej
 • Termokurczliwe oznaczniki kablowe odporne na paliwo diesla w formie drabinkowej
 • Termokurczliwe oznaczniki kablowe odporne na wysoką temperaturę w formie drabinkowej

Kup termokurczliwe oznaczniki kablowe do drukarki termotransferowej (-> przejdź do sklepu)

Zamów termokurczliwe oznaczniki kablowe według indywidualnego zapotrzebowania

Szyldy oznaczeniowe jako oznaczniki do przewodów i kabli

https://www.skladtechniczny.pl/strona/szyldy-oznaczeniowe-do-tt.jpgSzyldy oznaczeniowe są to oznaczniki kablowe bezklejowe do mocowania przy pomocy opasek kablowych. Głównym zastosowaniem jest oznaczanie elementów o większych średnicach, w szczególności oznaczanie przewodów i kabli elektrycznych, oznaczanie wiązek kablowych oraz oznaczenie przewodów i węży hydraulicznych, a także oznaczanie przewodów pneumatycznych.

Podobnie jak koszulki termokurczliwe do nadruku (termokurczliwe oznaczniki kablowe) również szyldy oznaczeniowe dostępne są w wykonaniu z różnych materiałów i mogą być stosowane jako oznaczniki do przewodów i kabli pracujących w różnych warunkach:

 • Szyldy oznaczeniowe z dopuszczeniem UL
 • Szyldy oznaczeniowe bezhalogenowe
 • Szyldy oznaczeniowe odporne na promieniowanie UV i agresywne środowisko (technologia tatuażu)
 • Szyldy oznaczeniowe odporne na paliwo diesla
 • Szyldy oznaczeniowe odporne na wysoką temperaturę

Kup oznaczniki kablowe do drukarki termotransferowej do mocowania przy pomocy opasek (-> przejdź do sklepu)

Zamów oznaczniki kablowe do mocowania przy pomocy opasek według indywidualnego zapotrzebowania

Oznaczniki kablowe metalowe

https://www.skladtechniczny.pl/strona/oznaczenia-metalowe-wytlaczane.jpg

Oznakowanie kabli pracujących w bardzo ciężkich warunkach oparte jest oznaczniki kablowe metalowe. Są to szyldy oznaczeniowe ze stali kwasoodpornej z wytłoczonym nadrukiem, które mocuje się przy pomocy opasek metalowych.

 

Inne oznakowanie kabli

https://www.skladtechniczny.pl/strona/inne-oznaczenia-do-przewodow.jpgOprócz oznaczników kablowych gotowych, do oznaczania przewodów i kabli stosuje się także inne systemy opisowe. Jednym z nich są opaski identyfikacyjne tj. plastikowe opaski kablowe z tabliczką opisową, na których można dokonywać opisów ręcznie lub też naklejać na nie etykiety samoprzylepne specjalnie przygotowane do tego celu, oznaczane przy pomocy drukarki termotransferowej.

Drugim typem produktów stosowanym jako oznaczniki do przewodów i kabli są plastikowe szyldy i tabliczki opisowe mocowane przy pomocy opasek kablowych lub nitów. W tym przypadku, podobnie do opasek identyfikacyjnych, opisu dokonuje się albo ręcznie albo nakleja się specjalnie dopasowane etykiety samoprzylepne z oznaczeniem drukowanym w drukarce termotransferowej.

Kup inne oznakowanie kabli (-> przejdź do sklepu)